Су және топырақ ортасы

Сулы және топырақ ортасы. Приспособленность организмдердің өмір суда және топырақта. Сабақтың мақсаты: анықтау ерекшеліктері, су және топырақ ортасының тіршілік ету шегін құрылғылар организмдердің осы сәрсенбі күндері. Міндеттері: 1) қорыту туралы білім ортасы, приспособленности оған жануарлар; 2) әсемдік сезімін тәрбиелеу, сүйіспеншілік, табиғат; 3) дамыта білу білу объектілері; 4) дамыту, коммуникативтік қабілеті.

I. Ұйымдастыру кезеңі — 2 мин. II. Сатысы шақыру (өзектендіру қолда бар білімді, деген қызығушылықты арттыру, алынған жаңа ақпаратты қою, оқушының өз мақсаттарына оқыту) — 7 мин III. Сатысы түсіну (жаңа ақпарат алу) – 17 мин IV. Сатысы рефлексия (талдау, шығармашылық өңдеу, интерпретация алынған ақпарат) – 11 мин. V. қорытындылау, үйге тапсырма. (3мин) Қосымша 1. Презентация. 2-қосымша Сипаттамасы әдістемелік тәсілдерді жүргізу кезінде пайдаланылатын сабақ. I. Ұйымдастыру кезеңі — 2 мин. (қолданысқа сыныпта дайындығын, сабаққа эмоциялық көңіл-күй) II. Шақыру сатысы — Еске түсірейік, деп тіршілік ортасы? — Атаңыз сізге белгілі тіршілік ету ортасы. — Ендеше, сформулируем тему біздің сабақ. (жазады » атты дәптер) — Қандай мақсат, біз қоямыз өткенде осы тақырыпты? ( мұғалімі қажет болған жағдайда түзетеді) — Қараңызшы слайд (Слайд №4), Ол біріктіреді, бұл жануарларды? — Ерекшеліктері қандай жербеті-әуе тіршілік ортасы? — Табыңыз жануар басқа да мекендеу ортасы (Слайд №5). Осының негізінде сіз мұндай тұжырым? — Тауып, жануар, ол н. тілендиевтің емес, өйткені барлық қалған (Слайд №6). Жүріп-тұруы маңызды мәселе жануарларға арналған кез-келген ортада. «Үсті-ауа ортасында болады қозғалуына және жер және ауа арқылы таралады. Және жануарлар осы пайдаланады. Есте қанша жануарлардың 100 мекендейтін үсті — ауа ортасында ұша біледі? (75) — Атаңыз жануарлар пайдаланатын тәсілі ретінде қозғалыс ұшу. (көптеген жәндіктердің, құстардың және кейбір аңдар – летучие мыши) — Қараңызшы слайд (Слайд №7) қалай қозғалады бұл жануарлар? II. 2. «Дұрыс және дұрыс емес пайымдаулар» (2 мин) — Сонымен, балалар, бүгін біз сіздермен танысуға ерекшеліктерімен, су және топырақ орталарды мекендейтін дейін танысу жаңа материалды ұсынамын сізге орындауға тапсырма айдарлар «деп есептейсіз бе…». Оформим тапсырма түрінде ілінеді.(Слайд №8) реттік сұрақ № 1 2 3 4 5 6 7 8 сабақтың басталуы (иә/жоқ) қорытынды (иә/жоқ) Бірінші бағанға көлденең сіз ретімен жазыңыз нөмірін бекіту. Екінші көлденең бағанада керісінше, әрбір бекіту жазыңыз –иә, иә, жоқ — егер тұжырыммен келіседі. Үшінші бағанға біз сізбен заполним кейін жаңа материалды зерделеу. — Балалар, қорықпаңыз допустить ошибку, есіңізде болсын халық даналығы: «қателеспейді тек сол, кім ештеңе жасайды» — біз сізбен маңызды түпкі нәтижесі. «Есептейсіз бе, бұл…» (слайд № 9) 1. Температураның ауытқуы, сулы ортада значительнее қарағанда шектеулі және минимальді. 2. Сулы ортада көп оттегі қарағанда шектеулі және минимальді. 3. Үлкен тереңдікте су айдындарында кездеспейді өсімдіктер жетіспеушілігінен жарық. 4. Заморы — жойылуы тұншығу, кездеседі, топырақ ортасына. 5. Жануарлар мүмкін обитать үлкен тереңдікте, өйткені тамақтанады «падающими» қабаттарының өлі қалдықтарымен теңіз мекендеушілерінің. 6. Топырақ ортаға көмірқышқыл газының көп және аз оттегі, жербеті-әуе ортасы. 7. Болмауы, көру органдарының немесе олардың дамымай қалғандығын – бұл құрылғы мекендеушілерінің топырақты избытку су. 8. Топырақ мекендеушілері табады осы ортада өздеріне қажетті шарттары: ауа, су мен минералды тұздар. II.3. Афиширование (2 мин) Оқушылар тізбек бойынша зачитывают бір-пайымымен және өз пікірлерін айтады. Кейін әрбір түсініктемелер сұрақ мұғалім: «Кім келіспесе предположениями көтеріңіз». — Сонымен, талқылау барысында келіспеушіліктер пайда болды. Бүгін сабақта біз жұмыс жасауға да рұқсат беру үшін бұл келіспеушіліктер. III. Сатысы-ұғыну ( 17 мин ) III.1 «ИНСЕРТ»- интерактивті жүйе жазу үшін тиімді оқу және ойлау (12 мин) (Слайд 10) Сонымен, келесі кезең – сабақтың оқулықтармен жұмыс топтарында 1 топ – су ортасының ерекшеліктері – стр. 119 2 – топ ерекшеліктері топырақ ортасының – стр. 120 3-топ – бейімделу сулы ортада – стр. 119,121 4 – топ- бейімделу топырақтық ортада – стр. 120,121 1. Оқыңыз көрсетілген сіздің топта мәтін, помечая алаңында оқулықтың жекелеген абзацтар мен ұсыныстар. 2. Қойыңыздар белгішелер барысында мәтінді оқу. Белгілер таңбалау үшін: «! «таныс ақпарат «+» — жаңа ақпарат 3. Оқып бір рет, қайтып келіп, өзінің бастапқы предположениям, есте, сіз білмейтін немесе көздеген тақырып бойынша бұрын. 4. Оқыңыз мәтін тағы бір рет, мүмкін белгілердің саны артады. 5. Толтырыңыз колонкалар кестелер.

6. Талқылаңыз тобында сіз жазып алды. — Ның қарастырайық бірге, бұл сіздердің қолдарыңыздан келді. — Сонымен, балалар, біз тағы да сіздермен көз, бұл бір және сол ақпаратты сіз воспринимаете әр түрлі. Бір ақпарат болса, енді біреулер үшін жаңа, басқа да – белгілі, үшінші ойлаған ол туралы мүлдем басқаша. — Балалар, жұмыс кезінде мәтінді сізге попадалось сөз – мұздатыл, давайте, бұл (Слайд № 11) III. 2 «Кластер» (гроздья) (5 мин) — Ал енді сізге сын көзбен бағалауға және жүйелеуге, алынған ақпаратты. Бұл үшін біз пайдаланатын боламыз қабылдау «Кластер» (гроздья) — су ортасының ерекшеліктері (Слайд №12) — бейімделу сулы ортада (Слайд №13) – ерекшеліктері топырақ ортасының (Слайд №14) — бейімделу топырақтық ортада (Слайд №15) IV. Сатысы рефлексия IV. 1. «Логикалық тізбек» (3 мин.) Назар аударыңыз слайд (Слайд № 16, 17). Табыңыз жануар басқа да тіршілік ету ортасы. Осының негізінде сіз мұндай тұжырым? — Келген бетте жануарлар. Сіз оны түсіндіру? (Слайд № 18) — Қандай ортада мекендейді әрбір жәндік? Қандай жұмысқа бейімделген олардың аяқтары? (Слайд № 19) IV. 2. Балалар, кел обобщим алынған бүгін сабақта ақпаратты, тағы бір рет қайта оралайық «айдарында Дұрыс және дұрыс емес пайымдаулар». Қарап, тағы да сұрақтар сіз жауап беріп, сабақтың басында, толтырыңыз үшінші бағанға көлденең. (Слайд № 19) Зачитывание бойынша пайымдауларды тізбек, пікір дұрыс жауаптардың, сравнивание с первоначальными деректермен. — Қандай сұрақтарыңыз бар? IV. 3. Құрыңыз 1 топ синквейн Мысалы: Сәрсенбі Жайлы, ыңғайлы. Көмектеседі, сақтап, тірі қалады. Әрбір организмге бейімделген өмір белгілі бір ортада Үй.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.