Морфемика туралы реферат қазақша

Морфема. Кезектестіру, дауыссыз в морфемах

Морфема — ең төменгі маңызды бөлігі. Бұл ұйғарымда бірдей маңызды екі бөлігін — төменгі және маңызды: морфема — ең төменгі бірлік тілі бар мәні, ол членится неғұрлым ұсақ бөлшектеріне сөздер.

Орыс тілінде әріптік және дыбыстық құрамы морфем емес, өзгеріссіз болып табылады: морфемах кеңінен ұсынылған нефонетические, яғни туындаған фонетикалық еңбек ұстанымына қатысты ударению, соңында фонетикалық сөздер және басқа дыбысқа) кезектесу дауыссыз.

Бұл кезектесу кездейсоқ келген жоқ, олар түсіндіріледі тарихи процестерді, происходившими тілінде заманда.

Қазіргі орыс тілінде мынадай кезектесу құрамында морфем.

Кезектесу дауысты (символы # осы жерде және бұдан әрі мәтінде белгіленеді морфологиялық нөл анықтау «ұғымының морфологиялық нөлден» төменнен қараңыз):

туралы / # (қашқын дауысты): ұйқы — ұйқы;

е / #(қашқын дауысты): күн — күн;

е / о: бреду — бродить;

о / а: смотреть — посматривать;

е / туралы /# /: соберу — жинау — жинап — жинап;

о / у / лар: деңгейін ұстау — құрғақ — высыхать;

Кезектесу дауыссыз және олардың байланыс:

1) кезектестіру, жұптық қатты отырып, жұп жұмсақ:

[б] — [б’]: моль[б]ал — моль[б’]е;

[в] — [‘]: тра [] а — тра [‘] — e;

[г] — [г’]: [г] — [г’], е және т. б.

2) кезектестіру заднеязычных с шипящими:

г / т: аяқ — аяқ;

к / б: қол — қалам;

х / ш: муха — мушка;

3) кезектестіру, тіс отырып шипящими:

д / ж / тж: водить — вожу — жүргізу;

с / т / қ: жарық — шырақ — жарықтандыру;

з / ж: біліп — вожу;

с / ш: киіп — ношу;

ц / с): қияр — огурчик;

ст / щ: грустить — грущу;

4) черередование губных ұштастырылған ерін + [л’]:

б / т: жақсы көру — жақсы көремін;

р / пл: сатып алу — сатып алу;

/ әж: аулауды — аулауға;

ф / жт: графить — графлю;

м / мл: баланы — тамақтандырамын.

Орыс тілінде ұсынылған және басқа да кезектесу, бірақ олар аз таралған, мысалы: казак — казак аршасы, дос — достар.

Жоғарыда аталған кезектесу көрсетіледі хатта әртүрлі әріптермен. Алайда нефонетическое кезектестіру, қатты согласного с парным оған жұмсақ жіңішке естілетін дауыссыз белгіленеді емес согласной, ал кейіннен жария әрпі: ру [] а — ру[к’], е.

Жиі бір морфеме кейде ұсынылған бірқатар чередований дауыссыз, болып табылатын ең көп тараған үштік кезектестіру парный қатты / парный жұмсақ / согласный басқа білім беру, мысалы:

[с] / [с’] / [ш]: алып — жүруге — жүк;

[] / [‘] / [әж’]: аулау — аулаймын — наурыз мейрамымен құттықтады.

Сонымен қатар, орыс тілінде мүмкін кезектестіру, ашық және ұштастыру жариялы отырып, жіңішке естілетін дауыссыз:

а (я) / оларға: снять — алып тастауға;

а (я) / ин: жать — теруге;

және / ші: ұрып — жекпе-жек;

е / ші: ән — пой.

Бір морфеме ұсынылуы мүмкін кезектесу және дауысты, дауыссыз, мысалы: жүріс — барамын — хаживать — беделі туралы / а, д / т / жд).

Жіктеу морфем орыс тілі.

Барлық морфемы бөлінеді негізгі және некорневые. Некорневые морфемы бөлінеді словообразующие (приставка, словообразующий суффикс, постфикс) деп аталатын аффиксами және формообразующие (соңы және формообразующий суффикс) деп аталатын флексиями.

Тамыры

Түбегейлі айырмашылығы-тамыры басқа типтегі морфем тұрады, оның тамыры — жалғыз міндетті бөлігі сөздер. Сөз жоқ, тамыры жоқ, сол уақытта айтарлықтай саны сөз жоқ, тіреуіш, суффиксов (үй) және ұштары (метро). Тамыры қабілетті қолданыла қарағанда өзге морфем, тыс ұштастыру басқа тамыры.

Тамыры болуы мүмкін қолданыла сөзде дербес немесе ұштастыра отырып флексиями деп аталады бос. Осындай түбір тілде 6ольшинство. Сол тамыры, олар қолданыла тек ұштастыра отырып аффиксами, азываются байланысты, мысалы: с-тан-і / -йін-countryside, үгіт-ирова-countryside / үгіт-ациј.

Словообразующие морфемы: қосымша, суффикс, постфикс

Словообразующие некорневые морфемы (аффиксы) үшін қызмет етеді білім беру, жаңа сөздерді бөлінеді приставки (префикстер), суффиксы және постфиксы. Бұл түрлері аффиксов бойынша ерекшеленеді, олардың орны қатысты түбірімен босату және басқа морфемам.

Приставка — словообразующая морфема, алдында тұрған мың (қайта істеу, пре-хорошенький,-морье, кей жерлерде), оның ішінде және басқа жалғамалы (разо-ма,-рет-борчивый).

Словообразующий суффикс — словообразующая морфема тұрған соң, тамыры, бірақ алдында флексией, егер сөзде бар флексия (үстел-ик, түсі қызыл-е-і); производном сөз орыс тілі жиі бірнеше суффиксов, мысалы: пис-а-тель-ғзо-а.

Постфикс — словообразовательная морфема тұрған соң, ұштары және формообразующих суффиксов.

Орыс тілінде ұсынылған постфиксы оқушысы(-к), -болса, -не, -нибудь (ақыл-ться,-ші-не).

Негізі мен формообразующие морфемы (флексии)

Сөзбен бөледі негізін және формообразующие морфемы (флексии). Негізі бұл міндетті элементі морфемной құрылымын сөздер білдіретін оның лексикалық мәні. Негізі бөлігі болып табылады сөздер без флексий. Негізі тұруы мүмкін тек тамыры (қолд-і) немесе тамыры мен аффиксов (подпева-і).

Формообразующие морфемы (флексии) үшін қызмет етеді білім беру нысандарын сөздер бөлінеді аяқталған және формообразующие суффиксы. Формообразующие морфемы білдіреді грамматикалық маңызы бар сөздер — отвлеченные жылғы лексикалық сөз абстрактілі маңызы бар типизированное ресми өрнек (тегі, адам саны, өлім-жітім, наклонение, уақыты, дәрежесін салыстыру және т. б.). Арасындағы айырмашылық окончаниями және формообразующими суффиксами болып табылады сипаты выражаемого олардың грамматикалық мағына және олардың рөлін сөздердің байланысу сөйлемдегі сөздер (қараңыз бұдан әрі-бөлімдер «Аяқталуы», «Формообразующий суффикс»).

У өзгертетін сөз берілуі мүмкін ғана аяқталуы, (парт-ал, жүз-ит), тек формообразующий суффикс (тұрып-countryside, әдемі-оның немесе және аяқталу уақыты, және формообразующий суффикс (тұрып-л-а, сұлу ейш-ші). Соңғы жағдайда формообразующий суффикс алдында аяқталуы.

Әдетте флексии соңында орналасады сөздер, бірақ кейбір сөзбен негізі болуы мүмкін доғарылды флексиями. Осындай негіздері глагольных нысандарын қамтитын словообразовательный постфикс -ся/-к (м-л-а-к), белгісіз местооимений қамтитын постфиксы -онда, -не, -па (- шы-не), олардың күрделі зат (диван-ал-кроват-мен) және числительных (ятп-и-к-и). Мұндай негіздері деп аталады үзік.

Басқа ұштары және формообразующих суффиксов тұрақсыз грамматикалық белгілері деген сөздерден берілуі мүмкін морфемами басқа түрлері: формообразующими постфиксами, формообразующими қосымшалары және морфемами дәстүрлі обозначаемыми термин «формообразующие бөлшектер».

Формообразующими постфиксами санау морфему оқушысы мәндегі страдательного залога, ол көрінеді емес оқылатын осы тұрғыдан алғанда, мектеп грамматика спрягаемых глагольных нысандары (үй салуда, оқушылар жұмыс), сондай-ақ зерттелетін қатысы бар (строящий оқушылар үйі жұмыс), және морфему -сол нысандарда 1-ші л мн. ч. (пойдем-те).

Формообразующими қосымшасы болып табылады приставки — мен атауы, факультативті кезінде пайдаланылатын білім нысандарын дәрежелі салыстыру прилагательного, ал , сондай-ақ, және үстеу (жоғары, атауы-жоғары).

Бірқатар нысандарын етістіктің құрылады көмегімен қосалқы компоненттерді еді, мейлі, пускай (оқып еді, мейлі оқиды) құрамына кіретін глагольной нысанын білдіре отырып, тұрақсыз белгілері наклонения, және, демек, өз функциялары болып табылады флексиями.

У өзгертетін сөздерді жиі бірнеше ажыратылады модификациялары негіздері. Мысалы, әр түрлі нысандарда существительного ана ұсынылды негіздері мат’- матер’-, прилагательного жоғары — негіздері жоғары-, высоч- (высоч-айш-ші) және респу- (жоғары). Бірнеше модификациялары негіздері ұсынылған дерлік барлық етістіктерді.

Тарихи жағдайларға байланысты, бұл көптеген етістіктерді ерекшеленеді екі модификациялау негіздері — әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды және осы уақытқа (етістіктің жасалған түрі — болашақ). Олардан басқа айтуға болады кейде мен туралы жеке негізде өткен уақыт.

Бөлу үшін негіз әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды, бөліп формообразовательный суффикс әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды: жазу, грызть, плес, қорғауға (немесе қорғауға- #).

Бөлу үшін негіз ретінде осы / қарапайым болашақ уақыт керек бөліп нысандары осы / қарапайым будущего времени жеке аяқталуы; қозғалтқыш пайдалану нысаны 3 көпше (өйткені бұл негізі әр түрлі нысандары болуы мүмкін әр түрлі түрі): пиш-ут, работај-ут, леч-ат.

Бөлу үшін негіз ретінде өткен уақыт керек отбросить нысанына өткен уақыт формообразующий суффикс өткен уақыт -л — немесе — # — мен аяқталуы; қозғалтқыш пайдалануға болады кез келген нысанын басқа нысандары күйеуі. текті бірлік санының, өйткені оған ұсынылуы мүмкін нөлдік суффикс, бұл қиындатуы мүмкін талдау: алып-л-а, жазған-а.

Көптеген етістіктің — екі түрлі негіздері: бір негізі — осы / қарапайым болашақ, және басқа — негізі әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды, сондай-ақ өткен уақыт: читај және чита-, рисуј және рисова-метрге жүгіру және бежа-, роман — сөйле-. Бар етістіктер, олардың сәйкес келеді негіздері осы / қарапайым болашақ және әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды: (ид-ут, ид-ға), противопоставлена негізі өткен уақыт (ш-л-а).

Бар етістіктер, олардың барлық үш негіздері әр түрлі болып табылады: тере-countryside, тер-л, тр-ут; мокну-countryside, хок-л-а, мокн-ут.

Бар етістіктер, олардың барлық нысандары құрылады бір және сол негіздері: алып, алып-л-а, алып-ут; алып келе жатқан, алып келе жатқан-л-а, алып келе жатқан-ут.

Әр түрлі глагольные формы құрылады әр түрлі негіздерін. От негіздері әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды құрылады, басқа анықталмаған нысандағы жеке және тартылған нысандары өткен уақыт (егер етістік бар өзге де негіздері өткен уақыт) және условного наклонения.

От негіздері осы / қарапайым болашақ уақыт құрылады, басқа жеке және қатысы бар нысандарын осы уақытқа нысанын повелительного наклонения.

инфинитивная негізі есте сақтау қабілетін дамыту. вр. (д. және причастн. нысаны), шартты накл.

негізі қаз. / ш. вр. қаз. вр. (д. және прич. нысандар) / ш. вр. (д.), повелит. накл.

Менің бір етістіктің негіздері ерекшеленеді есебінен чередований:

жазу — деп жазды (бы) — писа-вш-ші

пиш- — пиш-ущ-ші — пиш-и.

Басқа етістіктерді негіздері ерекшеленеді усечением немесе наращением ұсынылған негізде осы / қарапайым болашақ уақыты:

әрі қарай — чита-л (- бы) — чита-нн-ші

читај-ю — читај-ющ-ші, оқы;

сөйле-і — сөйле-л (- бы) — говори-вш-ші

роман-ю — роман-ящ-ші — роман — и.

Біз бірлі-жарым етістіктің ұсынылған супплетивные негіздері: ид-ге — ше-л.

Аяқталуы

Аяқталуы — формообразующая морфема білдіретін грамматикалық маңызы бар қала, ру, адамдар санын және өлім-жітімнің үшін қызметкер байланыс сөздердің сөз тіркесі мен сөйлемде, яғни құралы болып табылатын келісу (новый ученик), басқару (хат ағасы) немесе байланыс жататын бабына баяндауыштың (ид-у, сен ид-тамақтанасың). Егер флексия білдіреді біреуі көрсетілген мәндерден (тегі, адам саны, өлім-жітім), ол болып табылады аяқталуы; бұл ретте аяқталуы мүмкін білдіруге, сондай-ақ басқа да грамматикалық маңызы бар.

Мысалы, аяқталуы глагольной нысанын ид-білдіреді басқа мәндерін 1-ші тұлғалар мен жалғыз санының да маңызы бар изъявительного наклонения және осы уақыт.

Аяқталу бар ғана өзгертетін сөз. Жоқ ұштары бар қызметтік деген сөздерден (егер), үстеу (өте), неизменяемых зат (такси), сын есімдерді (хаки). У өзгертетін сөз жоқ ұштары сол, оларды грамматикалық формаларына, жоқ көрсетілген грамматикалық маңызы бар (түрі, адам саны, өлім-жітім), яғни әдебиеті мұғалімін даярлап, қанаттандырды, деепричастия, қарапайым салыстырмалы дәрежесі.

Кейбір сложносоставных зат және күрделі числительных бірнеше ұштары. Бұл оңай көруге өзгерген кезде осы сөздердің: тр-ст-а, к-ех-сот-…, диван-… — төсек-…, диван-ал-кроват-и.

Аяқталуы нөлдік болуы мүмкін. Ол бөлінеді у өзгертілетін сөздер бар болса, белгілі бір грамматикалық мағынасы бар, бірақ ол материалдық емес көрінеді. Нөлдік соңы — бұл маңызды болмауы аяқталғаннан болмауы, ол көтереді белгілі бір ақпаратты, қандай да бір нысан тұр деген сөз. Мәселен, аяқталуы-а нысанында үстел-а көрсеткендей, бұл сөз тұр септігінде-іс-көрсетеді дательный өлім-жітім. Болмауы сол материалдық білдірілген аяқталу нысанында өтті, — дейді ол именительный немесе септік винительный, яғни көтереді ақпаратты өте маңызды. Дәл осындай жағдайларда сөзінде бөлінеді нөлдік соңы.

Шатастыруға болмайды сөздер нөлдік аяқталуы мен сөздер жоқ және болуы мүмкін емес ұштары, — өзгермейтін сөздер. Нөлдік аяқталуы мүмкін ғана өзгертетін сөз болса, сөздердің, басқа да нысандарда ұсынылуы ненулевые аяқталған.

Нөлдік аяқталғаннан ұсынылған тілінде кеңінен кездеседі существительного, прилагательного және етістіктің мынадай позициялар:

1. Существительные еркек тектегі 2 өзін-да И. п. (В. п.) септік: ұл-#… — И. п., үстел -#… А./В. п.

2. Существительные әйел 3 өзін-да И. п. (В. п.) септік: түн#….

3. Существительные барлық босану Р. п. көпше: елдер#…, сарбаз-#…, сазды -#…. Осы грамматикалық формада ұсынылуы мүмкін және ненулевые аяқталғаннан: ноч-ші — мақала.

Дұрыс талдау мұндай сөздерден қол жеткізіледі склонением сөздер. Егер склонении дыбыс [й’] жоғалады, онда ол тиесілі аяқталуы: ноч-ей, ноч-лер. Егер [й’] байқалады барлық «деген сөздермен ауыстырылды, онда ол жатады: мақала -… — [й’ -] — [й’ -] ми. Көріп отырғанымыздай, осы нысандарда дыбыс [й’] білдірілсе арналған белгілері-әріптік деңгейде «спрятан» йотированной жария түркизмдерді. Бұл жағдайда қажет бұл дыбыс анықтау және белгілеу. Үшін бөгеуге жазу транскрипционными скобками, лингвистикада қабылданған белгілеу дыбыс [й’], «спрятанный» йотированной жария түркизмдерді кезінде көмек j, жақша вписываемого дұрыс орында: статьј-лер.

Жеткілікті таралған болып табылады қате анықтау ұштары бар сөздерді аяқталатын -ия, -тап, -ші. Кәпір болып табылады әсер, бұл дыбыстық кешендер болып табылады.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.