Биотикалық өзара әрекеттесу. 9-сынып

Мақсаты: білімін қалыптастыру туралы сан алуан және күрделі сипаты арасындағы өзара байланыстарды тірі организмдермен табиғатта. Міндеттері: жалғастыру, оқушылардың зияткерлік қабілеттерін дамыту (іскерліктер жалпылау, талдау, синтездеу, қорытынды жасау) дамыту; ойлау процесінде тақырыбын қалыптастыру; экологиялық сауатты қабілетті жеке тұлғаны сүйіп, туған табиғатын. Құрал-жабдықтар: мультимедиялық жабдықтар, сабағына презентация, суреттер бейнелері бар түрлі типтерінің өзара.

Сабақтың барысы I. Ұйымдастыру кезеңі. II. Білімді өзектендіру. Слайд №2, №3 (сұрақтар пайда болады түймешігін басу сұрақ). III. Жаңа материалды үйрену. Кейін соңғы сұраққа жауап деп хабарлайды мұғалімі сабақтың тақырыбын «Биотикалық өзара іс-қимыл» және сабақтың мақсаты. Бұдан әрі мұғалім бұл табиғатта өзара қарым-қатынастар өте әр түрлі болып табылады, көптеген оқушылар бұрыннан таныс. Өзара іс-қимыл қабылданды белгілеу белгілерінің көмегімен: 0; +; -. Слайд №4 — белгілер. Оқушылар алады үстелдер суреттер әр түрлі жұп ағзалардың бейнелері бар түрлі биотикалық өзара. Мұғалім ұсынады атауға белгілі, олардың өзара іс-қимыл. Зерттеу барысында жаңа материалды оқушылар жүгінеді бейнелеріне растай отырып, сол немесе өзге түрі өзара іс-қимыл. Оқушылар (кіші топтарда жұмыс) деп атайды, сол өзара іс-қимыл, олардың жақсы таныс — жыртқыштық, паразитизм, симбиоз, конкуренция. Ұстаз хабарлауға тиіс балаларға бұл туралы басқа, аталған 5-қимылдарының, тағы бір түрі – бейтараптық(0;0) — межвидовое өзара іс-қимыл биотикалық факторлар. Екі түрі де көрсетпейді ешқандай әсер бір-біріне. Табиғаттағы шынайы бейтараптық өте сирек немесе тіпті мүмкін емес, өйткені барлық түрлері болуы мүмкін жанама қарым-қатынас. Осыған байланысты түсінік нейтрализма жиі таратады, яғни арасындағы өзара іс-қимыл түрлерімен әлсіз немесе үлестері мәнсіз өзгерген. Оқушылар мысалдар келтіреді нейтралды қатынастар. Оқушылар жазады белгілеулер дәптері: 0 – өзара әрекеттесулердің болмауы «-» — теріс әсері (тежелуі) «+» — оң әсер (өсіп-өркендеуі) Слайд №5 Өзара тиімді қарым — қатынастарды, екі ағзаның пайда алады (Симбиоз, мутуализм, протокооперация). Симбиоз – тығыз неразделимые өзара тиімді қарым-қатынастарды, екі ағзаның құрайды неразделимое біртұтас. Слайдта ұсынылған: сыртқы түрі лишайника, сондай-ақ құрылыс лишайника бөлінісінде (гифы саңырауқұлақтар мен балдырлар).

Хабарлама оқушының Арасында организмдердің дамыған биотическими байланыстар ерекше орын алады құмырсқалар. Құмырсқалар айналысады «мал шаруашылығымен» — араластырады тлю және «егіншілік» — саңырауқұлақ жасайды сады. «Амазонии олар жүргізеді «кешенді ауыл шаруашылығы» — құрып, ұя — плантациялар, қайда затаскивают саңғырығы омыртқалы жануарлардың сажают өсімдіктер-эпифиты, ал осы өсімдіктер араластырады тлю, алу, бөлу, оның негізгі мақсаты болып табылады мұндай «ферма». Орталық Америкадағы бір түрлерін акация туындаған симбиотические қарым-кем тығыз қарағанда бұршақты және клубеньковыми бактериялар. «Стебле акация орналасқан арнайы қоректік органдар, олардың орналасады құмырсқалар қоректенетін тәтті нектаром. Бұл тамаққа, әйтпесе жүргізеді күзет қызметіне ғана емес жояды шыбын – шіркейлердің, олар тырысады напасть на өсімдік айырылу жағдайы мен сдирают кору мен иссушают өркендер басқа да ағаштар, егер олар есебінде қашып шығуына, онда олар өмір сүреді. Осылайша, олар ағартатын полг және қамтамасыз етеді, өзінің акация жарық режимі. Егер жоюға муравьев, акация тез арада өледі зиянкестерден.

Слайд №6 (Анимация – трюк құстар Тари, ол тазалайды тістер крокодилу.) Мутуализм — қатынастар оның қатысуы әрбір екі түрлері үшін міндетті болып табылады екі, әрқайсысы сожителей алады салыстырмалы түрде тең пайдасына, және серіктестер (немесе олардың бірі) болуы мүмкін бір-бірінсіз. Хабарлама оқушының Қызықты оқиғалары өзара көмек бар өсімдіктер байқалып полупустынях Америка, табиғи жағдайда өсіп кактусы. Кактустар ие ерекше түрі фотосинтез – олар күндіз фотосинтезируют жабық устьицах үшін испарять суға, ал түнде запасают көмірқышқыл газы.

Мұндай суды үнемдеу әкеледі қызып кактусов. Жас кактусы ашық күн өледі. Құтқарады олардың өсімдіктер – няни бірі-отағасы губоцветных, притеняют жас өсімдіктер. Ұлғайту кезінде жауын-шашын және салқын климат — құрғақ тау ормандарында, қызметтер өсімдіктер – нянь олар мұқтаж емес. Слайд №7 Протокооперация — қатынастар, бірлескен тиімді болуы үшін екі түрлі, бірақ міндетті емес олар үшін. Слайд №8 Полезновредные қарым – паразитизм және хищничество. Хищничество — тәсілі аулау тамақ және азық-жануарлардың (кейде өсімдіктердің) деп аталатын жыртқыштар, олар ловят, умерщвляют және поедают басқа да жануарлар — қаза тапқандар. Жыртқыштар бірінші ретті нападают на «бейбіт» травоядных жануарлар, екінші — неғұрлым әлсіз жыртқыштар. Қабілеті «ауысу» бір түрін өндіру басқа бірі болып табылады қажетті экологиялық құрылғылардың жыртқыштар. Паразитизм — нысан қарым-организмдердің әртүрлі түрлерінің, олардың (паразит) пайдаланады басқа көзі ретінде тамақтану және мекендеу ортасын жүктей отырып, оған өзара қарым-қатынастарын реттеу сыртқы ортамен. Мұғалімі Сипаты бойынша байланыстарды өзінің местообитанием бірнеше түрлерін ажыратады паразиттер: Эктопаразиты — тамақтанады денесімен иесі бола тұра, оның бетінде. Эндопаразиты — ішкі паразиттер тұратын дененің ішінде, үй иесі мен қоректенетін оның шырындарымен және маталар. Дәрежесіне қарай, үй иесі: Факультативті паразиттер — қабілетті өмір сүруге және көбеюге қарамастан, өз бетінше иесі, бірақ жетекші паразиттік тіршілік етуі төмендеген жағдайда, өміршеңдік Облигатные паразиттер — мүлдем қабілетсіз өмір сүруге және көбеюге тыс иесін (толық паразиттер). Оқушылар мысалдар келтіреді: бүргелер, кенелер, биттер; ұндық шық – эктопаразиты; кенелер, сүліктер, веслоногие шаян тектестер жабрах балықтар құрттар — эндопаразиты; Слайд №9 Вреднонейтральные қарым – аменсализм. Аменсализм — қатынастар, олардың бірі бірлесіп мекендейтін түрлерін угнетает басқа, не получая бұл не зиян, не пайда. Тоқтату слайд №9 және өткізу физкультминутку (балалар өзіңізді орманда, әуенімен ән құстар, орындау жаттығулар), бұл естіледі ән құстар орманда (дыбыстық файл).

Слайд №10, 11 Взаимовредные қатынастар — бәсекелестік (түраралық және түраралық). Бәсекелестік — түрі биотикалық қарым-қатынас, онда организмдер немесе түрлері соперничают бір-бірімен тұтыну бір және сол, әдетте, шектеулі ресурстар. Кіші топтарда жұмыс жасау: ұсынылған тізімнен жасау жұптың табиғаттағы өзара бәсекелеседі (атауын организмдердің бір рет ғана пайдалануға болады): кәдімгі шырша, қасқыр, көк кекіре, гадюка кәдімгі, далалық тышқан, бұғы еуропалық, бидай, америка күзені, қарға, сұр, кәдімгі түлкі, қарға, европалық қара күзен, хомяк кәдімгі, ақкіс, бұлан, береза повислая. Слайд №12 Полезнонейтральные қарым – комменсализм (квартиранство, нахлебничество, сотрапезничество). Мұғалімі Комменсализм — нысаны қарым-қатынас екі организмдер, оның бір ағзасы-комменсал алады пайданы пайдалана отырып, құрылысының ерекшеліктері, немесе салауатты өмір иесін, басқа үшін бұл қарым-қатынастар қызық емес. Кезінде сотрапезничестве комменсальные қатынастар туындайды базасында тамақ байланыстар. Квартиранство (синойкия) — кеңістіктік некесіз тұру, пайдалы бір және безразличное үшін басқа. Беткейлік орналастыру ұсақ жануарлардың ірі — эпиойкия, ал орналастыру ұсақ организмдердің ішіндегі ірі — эндойкия. Кезінде форезии ұсақ слабоподвижные жануарлар (комменсалы) пайдаланады ірі жануарларды қоныстандыру үшін, прикрепляясь оларды телу.

Квартиранство — қатынастар, олардың түрі пайдаланады басқа (оның денесі немесе оны тұрғын үй ретінде баспана немесе өзінің тұрғын үй. Ерекше маңызға ие болады пайдалану сенімді паналайтын сақтау үшін немесе уылдырық шабақ. Сотрапезничество — қарым-қатынас кезінде олардың бірнеше түрлерін тұтынады әр түрлі заттар немесе бір бөлігін бір ресурс. Нахлебничество — нысаны комменсализма кезінде бір түрі тұтынатын тамақ қалдықтары басқа. Алдында көрумен ролик (слайд №13), мұғалім сұрақ: «сіз бекітуге, бұл роликте әңгіме тек комменсализме?» Слайдта №12 – гиперсілтеме на статью «және» видео «Бездомные собаки — себебі тарату егеуқұйрықтар». Оқушылар кейін қарау керек деп атауға типі арасындағы өзара іс-қимыл бездомными иттермен және егеуқұйрықтармен.

Слайд №13 Бейнеролик туралы комменсализме – (колибри және кене). Комменсализм (квартиранство – колибри – көлік құралы үшін кенелер, ал екінші жағынан — бәсекелестік туралы – кенелер болып табылады бәсекелестер колибри және тағы туралы мутуалистических қарым – кенелер тамақтанады нектаром қатаң белгілі бір түсті) Зерттеу барысында жаңа материалды оқушылар толтырады дәптерге кесте: Типтері биотикалық өзара. Түрі өзара іс-қимыл Түрі 1 Түрі 2 Өзара іс-қимылының сипаты Мысалдар .Бейтараптық Нөл Нөл Бірде-бір популяция көрсетпейді ешқандай әсер етудің басқа Шегіртке-құмырсқа Бәсекелестік: а) түраралық б) түраралық _ _ а) Екі түрі де бастан тежелуі б) Басу дарақ ішіндегі бір түрінің а) Серая крыса — қара крыса б) Самоизреживание бар өсімдіктер Аменсализм _ Нөл Бір түрін бастан тежелуі, екіншісі — безразличен Сүйгіш шөп-жеп, Комменсализм: а) нахлебничество б) сотрапезничество в) квартиранство + Нөл а) Бір түрі пайдаланады тамақ қалдықтары, басқа б) Пайдалану әр түрлі бөліктерін бір ресурстың в) Бір түрі пайдаланады басқа ретінде тұрғын үй немесе баспана а) Балық — прилипала-акула б) Тұяқтылар — суыр в) Кольчатый құрт-сиыр цепені Паразитизм + — Бір түрі өмір сүреді есебінен басқа, поселяясь ішінде немесе оның денесінің бетінің Бычий цепень-адам Хищничество + — Жыртқыштар өлтіреді құрбандыққа және жейді оны Шортан-мөңке Протокооперация + + Өзара пайдалы, бірақ необязательное ынтымақтастық екі популяциясын Аралар — шалғынды шөптер Мутуализм + + Тиімді және міндетті түрде ынтымақтастық Буйволовы құс — мүйізтұмсықтар өмір сүрген Симбиоз + + Тығыз міндетті түрде өзара тиімді ынтымақтастық Микориза IV. Бекіту Слайд№14 (типін анықтау биотического өзара іс-қимыл – жауап «шторкой») Слайд№15, 16 (принципі бойынша жұмыс істейді триггерлер).

Слайд№17 (триггерлер – батырмасын басқан кезде пайда болады? (түйме №1,2) Слайд№18 — подбери жұп (басқанда түрі биотического өзара іс-қимыл, сол жақ бағанада стрелка пайда болады, жүргізуші дұрыс жауапқа келетін оң жақ бағанада). Қандай түрі өзара қарым-қатынастардың тән организмдер, көрсетілген оң жақ бағанасында кестенің подберите тиісті жұп: Түрі қарым-қатынас Мысалдары өсімдіктер мен жануарлар 1. Хищничество А. Қалың өскін ельника 2.Симбиоз Б. Қасқыр мен бұғы 3. Аменсализм В. Шөптер астында мақсатында келетіндерге — 4. Бәсекелестік түраралық Ж. Қыналар 5.Бәсекелестік түраралық Д. Аскарида және адам 6.Паразитизм Е. Көбелек Адмирал және өсімдік Телекия әдемі 7.Протокооперация Ж. Прусак және қара таракан 8.Мутуализм З. Акула мен балық-прилипала 9.Комменсализм И. Аралар және шалғынды гүлдер 10.Бейтараптық К. Синица және бақа 1-Б; 2-Г; 3-В; 4-А; 5-Ә; 6-Д; 7; 8; 9-С; 10-Е. V. Үй тапсырмасы §53; дайындауға карточка бейнелері бар организмдер, араларында туындауы мүмкін әр түрлі өзара қарым-қатынастар болады карикатурной.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.