Биосфера. 9-сынып

Мақсаты: себептерін анықтау және заңдар мінез-құлық биосфераның ретінде ұйымдасқан материя.

Міндеттері:

білім беру: түсінік биосфераның ретінде гигантской экологиялық жүйелері; сипаттауға үлес В. И. Вернадский құру қазіргі заманғы көзқарас биосфераға айтарлықтай әсер еткен;
дамытушылық: жалғастыру қабілетін қалыптастыру және өзіндік жұмыс дағдыларын әдебиеттермен, білік, салыстыру, байланысты орнатуға, нәтижелерді тұжырымдау;
тәрбиелік: қалыптастыруды жалғастыру оқушылардың экологиялық сауаттылығын.
Құрал-жабдықтар: презентация «Биосфера», «Өмірбаян В. И. Вернадский», дәптері сабаққа оқушыға арналған үлестірмелі материалдар.

Сабақ түрі: аралас.

Оқыту әдістері: ішінара-ізденіс (орындауға дербес зерттеулер), сөздік (эвристикалық әңгімелесу элементтерімен өздік жұмыс), көрнекі-бейнелі (презентация).

Сабақтың барысы
Сабырлы строй барлық
Созвучье толық табиғатта.
Ф. Тютчев

I. сыныпты Ұйымдастыру.

II. Дайындау белсенді қабылдауға тақырыптар (тыңдау, музыкалық фрагменті ән Е Крылатова «Сережка ольховая»).

Уронит ма жел алақан сережку ольховую,
Бастайды ма көкек арқылы крик поездар куковать,
Задумаюсь жаңадан және жалданған, өмір истолковываю
Қайта келсем мүмкін истолковать.
Қайырмасы:

Сережка ольховая, жеңіл, меніңше, мамықты.
Бірақ сдунешь оның барлық шықса, әлемде солай.
Және, бәлкім, өмір соншалықты нәрсе пустяковая,
Онда да бұл, меніңше емес, жай ғана пустяк.
Сережка ольховая жоғары кез келген құблыстармен.
Сол болады басқа кім тихонько оның разломил.
Болсын бізге берілген барлық өзгерту немедля, как хочется.
Қашан изменяемся біз, өзгереді.
Пәнінің мұғалімі. Өмір: бұл Не? Қарамастан ғылым жетістіктері, ол әлі бессильна өздерінің ұмтылыстары ашу жабын үстінен ең маңызды жер бетіндегі құпия — құпия.

Практикалық өмір біз отличаем жанды жылғы неживого, алайда талпыныстары беруге қатаң анықтау тірі наталкиваются бірқатар қиындықтар.

Қандай дәл тұжырымдау, не өмір? Белгілі бірнеше ондаған анықтамалары.

Пәнінің мұғалімі. Еске түсірейік анықтау қазіргі заманғы өмір, бұл отандық ғалым М. В. Волькенштейном: «Тірі дене, қазіргі Жер бетінде білдіреді ашық саморегулирующиеся және самовоспроизводящиеся жүйесін, салынған келген биополимеров — белоктар мен нуклеин қышқылдары».

Пәнінің мұғалімі. Қандай қасиеттері тірі организмдердің атап өтілді, бұл анықтау?

Оқушылар атайды зат және қуат алмасу (ашық жүйе), өзін-өзі реттеу, самовоспроизведение (тұқым қуалаушылық және өзгергіштік).

Пәнінің мұғалімі. Маңызды белгілері бар тірі жүйелердің болып табылады многоуровневость және әлемдік. Бөлігінің биологиялық жүйелердің өздері жүйелерімен тұрған өз кезегінде, өзара байланысты бөлшектер. Барлық тірі табиғат жиынтығы болып табылады биологиялық жүйелердің. Бірдей қасиеттері, отличающие тірі объектілерінен жансыз материяның тән барлық деңгейлері материяның ұйымдастыру.

Пәнінің мұғалімі. Атаңыз деңгейлері тірі материяның ұйымдастыру.

Оқушылар атайды молекулярлық, жасушалық, организменный, таралымдық-түрлік, экосистемный, биосфералық.

Пәнінің мұғалімі. Барлық тірі жүйелерге деңгейіне қарамастан ұйымдарға тән жалпы сипаттар, ал өзіміз жүйесі бар үздіксіз өзара іс-қимыл. Әр тірі ағза өмір сүреді айналасында көптеген басқа да организмдердің, кіре отырып, олармен әртүрлі қарым-қатынастар. Қоғамдастық организмдер, өз кезегінде, байланысты бейорганикалық ортамен материалдық-энергетикалық байланыстары бар. Бұл жиынтығы деп аталады экосистемой. Үлгі экожүйе болып табылуы мүмкін биогеоценоз.

Пәнінің мұғалімі. Диагнозды анықтау биогеоценоза.

Оқушылар. Биогеоценоз — бұл біркелкі учаскесі жер бетінің белгілі бір құрамымен және тірі компоненттерінің (биоценоз) мен факторлар жансыз табиғат, қарқынды өзара іс-қимыл жасайтын, бір-бірімен арқылы зат және энергия алмасу.

Пәнінің мұғалімі. Қандай компоненттер құрайды құрылымын экожүйесін?

Оқушылар. Абиотикалық заттар, продуценттер, консументтер, редуценты.

Пәнінің мұғалімі. Қандай қарым-қатынас қалыптасады осы компоненттері?

Оқушылар. Тамақтық байланыс.

Пәнінің мұғалімі. Бұл қолдау үшін қажетті круговорота заттар.

Оқушылар. Болуы қажет, бұл компоненттердің және күн энергиясы.

Пәнінің мұғалімі. Қалай ойлайсыз деп айтуға бола ма биосфераға айтарлықтай әсер еткен аламан айтыс биогеоценозом? Өзара байланыстылығы әр түрлі қоғамдастықтар, алмасу, олардың арасында зат және энергиямен қарауға мүмкіндік береді барлық тірі организмдер Жердің және олардың тіршілік ету ортасына да бір өте протяженную және әр түрлі экожүйесіне — биосфераға айтарлықтай әсер еткен.

Биосфералық деңгей — деңгейі, онда жүйесі қалыптасты неғұрлым жоғары дәрежедегі, қамтитын барлық өмір көріністері біздің планета. Осы деңгейде болып жатқан барлық круговороты заттар, жаһандық ауқымда байланысты тыныс-тіршілігімен организмдер.

III. Жаңа материалды үйрену.

Мұғалімі атайды сабақтың тақырыбы: «Биосфера», (оқушылар жазады, оны тетрадь), тұжырымдайды сабақтың мақсаты.

Пәнінің мұғалімі. Тірі организмдер құрайды қабығы Жер, аталған австриялық ғалым Эдуардом Зюссом 1875 жылы, биосферой. Владимир Иванович Вернадский, көрнекті орыс және кеңес ғалымы, табиғат зерттеушісі, придал терминіне айтарлықтай терең дыбысталу мен 1926 жылы құрды биосфера туралы ілім. Биыл 85 жыл фундаментальному Вернадский ілімі, органикалық байланысты маңызды мәселелерімен сақтау және дамыту, өмір, знаменующего білдіреді түбегейлі жаңа көзқарас зерттеу планетаның ретінде дамып, саморегулирующейся жүйесінің өткен, қазіргі және болашақтағы.

Бойынша Вернадскому биосфера — Жер қабығы, құрамы, құрылымы және энергетикасы онда анықталады өткен және қазіргі заманғы қызметпен тірі организмдердің.

(Анықтау «биосфера» оқушылар дәптерге жазады)

Пәнінің мұғалімі. Идеялар В. И. Вернадский әлдеқайда опережали болса, онда ол творил. Ол соншалықты басып озды, бұл тек қазір біз догадываемся маңызы туралы сөз ғалымның осы және болашақ.

Хабарлама оқушылардың тіршілігі туралы В. И. Вернадский.

Пәнінің мұғалімі. Сәйкес биохимиялық эволюция теориясының Жердегі өмір пайда болды шамамен 4 миллиард жыл бұрын, бұл айтарлықтай өзгертті, оның түрі. Вернадский қағанның туралы бесспорности өмір сүру өмір мен биосфераның барлық геологиялық дәуір мен кезеңдері. Пленка өмір пайда болған планетаның бетіне, бірнеше рет ускорила барлық процестер оның эволюциясының есебінен қабілетінің жұту және кәдеге жаратуға энергиясын ғарыш, ең алдымен, Күн, және өзгерте оның көмегімен жер зат. Салыстыру ровесниц Жер мен Айдың көрсетеді тиімділігі тірі заттар катализатор ретінде әлемдік даму процесінің.

Келбеті Жер дамуымен байланысты болды онда. 150 жыл бұрын еліміздің әрбір азаматы Юрий Гагарин алғаш рет көрдім планетаны тарапынан және қатты толқыды, оның сұлулығы. Бірегейлігі біздің планетамыздың байланысты және тірі ағзалармен онда обитающими. Тірі организмдер заселяют барлық жер қабықтары: атмосферу, гидросферу, литосферу.

Шекараларын анықтау биосфера.

Өзіндік жұмыс оқушылардың мәтіндермен туралы жер қабығында нұсқа бойынша, кестені толтыру «Жер қабатына» анықтау мақсатында факторларды шектейтін.

Пәнінің мұғалімі. Дегенмен созылғыштығы өмірі мен жоғары барлық шектері оның объективті бар, және олар шегін анықтайды биосфераның дамуының. Биосфера білдіреді жұқа пленкаға, барлығы 20-40 км Пленка өмір өте нәзік. Егер тірі заттар біркелкі бөлу беті біздің планета, онда ол жабады қабатымен қалыңдығы тек 2 см Ұғымы «тірі заттар» берілді В. И. Вернадским. Владимир Иванович деп атап өтті арасындағы байланыс косной, әлсіреген бөлігі биосфера, косными табиғи тұрғыдан зерттеледі және тірі организмдермен, оның қазақстанда қоныстанған, үздіксіз алмасу энергиясымен. Бұл биосфераға айтарлықтай әсер еткен кіреді:

Тірі заттар.
Косное зат.
Биогенді зат.
Биокосное вещество.
Мұғалімі сипаттама береді тірі, косному, биогенному және биокосному зат биосфера.

Пәнінің мұғалімі. Жанды зат атқарады зор рөл қайта құру барлық биосфера компоненттерінің, лика және құрамын, Жер және маңызды функцияларды орындайды.

Энергетикалық функциясы. Негізінде жатыр фотосинтетическая қызметі жасыл өсімдіктер, олар шоғырландырады күн энергиясы есебінен; күн энергиясын ағады барлық өмірлік құбылыстар Жер бетінде.

Газдық функциясы. Негіздейді көші-қон газдар және оларды айналдыру, қамтамасыз етеді газ құрамы биосфераның; жұмыс істеу процесінде тірі заттың пайда негізгі газдар: оттегі, азот, көмірқышқыл газы, күкіртті сутек, метан және т. б.

Концентрациялық функция. Көрініс шығарып алу және жинақтау тірі организмдермен биогендік элементтердің қоршаған ортаның құрамы; тірі заттар айтарлықтай ерекшеленеді косного заттар планета.

Тотығу-қалпына келтіру функциясы. Мақсаты химиялық айналуы негізінен, құрамында атомдары айнымалы тотығу дәрежесі (қосылыстары темір, марганец және т. б.); осының салдарынан айналдыру көптеген химиялық қосылыстар, бұл ретте Жер бетінің басым биогендік процестер тотығу және қалпына келтіру.

Средообразующая функциясы. Сенімхат физикалық-химиялық параметрлерін, қоршаған нәтижесінде тіршілік үрдістерінің. Нәтижесінде средообразующей функцияларды географиялық қабықтың болды мынадай маңызды оқиғалар: болып қайта құрылды газдық құрамы бастапқы атмосфера; құрамы өзгерді суларды бастапқы мұхит; құрлық бетінде пайда болып, құнарлы топырақ жамылғысы.

Деструкционная функциясы. Негіздейді байланысты процестер разложением организмдердің болғаннан кейін, салдарынан жүргізілетін минералдануы органикалық заттар, яғни айналдыру тірі заттар косное; нәтижесінде құрылады сондай-ақ, биогенді және биокосное зат биосфера. Өлі органикалық зат разлагается дейін жай бейорганикалық қосылыстардан (көмірқышқыл газы, су, күкірт сутегі, метан, аммиак және т. б.), жаңадан пайдаланылады буынында круговорота. Мұнымен айналысатын арнайы топ организмдер — редуценты (деструкторлар).

Пәнінің мұғалімі. Тек адам барлық Жер бетінде өмір сүретін тірі ағзалар, меңгерген ақылына, мүмкін тырысып ұғыну өз орнын биосфера. Бойынша табысты білдіруге ғалым эволюциониста, Джулиан Хаксли, «адам бар және жоқ, эволюциясы осознавшая өзін өзі».

Адам қалыптасқан түрі ретінде 30-40 мың жыл бұрын, мәні жас. Ғалым П. Тейяр де Шарден атады кезеңде жер бетінде адамның өмір сүруінің секундой үшін эволюция. Бірақ, жылдан жылға табиғатқа адам әсері өседі. Адам болып негізгі геологообразующей күшпен. В. И. Вернадский предвидел көшу биосфераның аясына ақыл — ноосферу.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.