Африканың табиғи аумақтары

Сабақтың мақсаты: қалыптастыруды жалғастыру, оқушылардың түсініктерін және табиғат туралы білімді материк Африка мысалында табиғи аймақтарын; қалыптастыру дағдыларын беруге толық сипаттамасын табиғи аймақтар: климаттық жағдайларына, повлиявшим қалыптастыру, топырақ, өсімдіктер мен жануарлар дүниесіне; жалғастыру іскерліктерін жұмыс, карталармен атлас, контурными карталармен, қабырға сағаттарымен карталармен жұмыс; талдау мәтін оқулық, білу көрсетуі бойынша білімдерін әр түрлі оқу; қызығушылығын, оқуға ұмтылу алға қойылған мақсатқа жету. Құрал-жабдықтар: карта, табиғи аймақтар материк Африка, диск, музыкалық заставкой, сондай-ақ, слайд-шоу ландшафтымен табиғи аймақтарын; хабарлама оқушы, контурлы карталар, үлестірмелі материал кесте түрінде.

Сабақ түрі: конференция; өткізу формасы: дөңгелек үстел. Сабақтың барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта парталар жарыс аяқталды полукругом. Оқушылар бойынша бөлінген «үлес қосты»: климатология, почвоведы, зоологтар, ботаниктер. Сынып теңшеледі!!! 2. Жаңа материалды үйрену. Кіріспе сөз мұғалім география және биология. Деп аталады сабақтың мақсаты. Объявляется начало конференция. Әуен — африкалық себептері (№1 қосымша). Оқушылар жазады сабақтың тақырыбын дәптерге. Үстелдерде әр оқушының жатыр алдын-ала дайындалған кестелерді Табиғи аймақтары «Африка» (№2 қосымша). Лекция барысында оқушылар кестені толтырады, өз бетінше. Кіріспе дәріс оқиды география пәнінің мұғалімі тақырыбы: «Табиғат зоналары Африка. Климаттық және топырақ». -Басым болуы ұйымдастырылады равнин, табиғи аймақтары ауысады бір-біріне толық сәйкес ендік өңірге. Шегінде инерция (полярлық және экваторлық белдеу негізінен таралған ылғалды мәңгі жасыл ормандар. «Субэкваториальном белдеуде аудандары ең көп жауын-шашын бос ауыспалы-сулы ормандар, ал неғұрлым құрғақ — саваннами және редколесьями. Қазақстанның батыс және орталық бөлігінің тропикалық белдеу — бұл патшалық пустынь: құмды, сазды және каменистых. Шығыста тропикалық белдеу таралған саванны, кездеседі, ауыспалы-ылғалды ормандар. Субтропические материгінің шеткі бос жестколиственными вечнозелеными орман және редколесьями, ал неғұрлым құрғақ орталық бөлігінде — степями және пустынями. Африка алады күн сәулесі жылуды көп кез келген басқа қарағанда, материк Жер. Үстінен тропиками күн бүкіл жыл бойы жоғары тұр үстінен жиегімен, ал кез-келген нүктесінде олардың арасында жылына екі рет бывает в зените. Салыстырмалы салқын ғана шеткі солтүстік және оңтүстік шеткі материгінің орналасқан субтропическом белдеуде. Климаттық белдеу ауысып тұрады желтоқсандағы экватора — окраинам материк: инерция (полярлық және экваторлық дейін субтропического. Бұдан әрі дәрісін жалғастырады оқушылар — климатология және почвоведы. Деп хабарлайды дайындалған материал алдын-ала (д./з.) (№3 қосымша). Қатар жүріп слайдтар тақырып — ландшафттар табиғи аймақтары. (қосымша №4) Дәріс жалғастыруда биология пәнінің мұғалімі тақырыбы: «Өсімдіктер мен жануарлар әлемі табиғат зоналары Африка». Жануарлар мен өсімдіктер әлемі Африка алуан түрлі болып келеді. Барлық табиғи аймақтарда материгінің произрастают және мекендейді өзіндік өкілдері флора мен фауна. Кездеседі эндемики — жануарлар мен өсімдіктер, олар ешқайда кездеседі. Мысалы, вельвичия Намиб шөлінде немесе лемуры на острове Мадагаскар. Нәтижесінде ауысым табиғи аймақтардың көбейіп, алуан өсімдіктер мен жануарлар дүниесі. Ең бай болып саналады ылғалды экваториальный лес, ал ең кедей әлемі шөл. Африка саванна елі ірі травоядных жануарлар, жыртқыштар, жағалаулары — құстар. Өсімдіктер африка саванны де ерекшеленеді өз своеобразием. Биік шөптердің көтеріледі топтар және жеке даналары ағаштар. Жануарлар мен өсімдіктер әлемі Африка өте қызықты және ерекше назар аударуға лайық. Оқушылар — қазұу-ң зоология және ботаника баяндайды дайындалған материал туралы флорасы мен флорасы материк (қосымша №3) Дәріс аяқталғаннан кейін оқушылар орындайды тәжірибелік жұмысын қаптама карталарында — дейді табиғат зоналары Африка материгінің. 3. Бекіту. Талқылау жүруде алынған нәтиже негізінде мәтінді кесте. Оқушылар климатология, почвоведы, қазұу-ң зоология және ботаника қорытындысын конференция. Сабақтың соңында жүргізіледі ойын «ең, Ең…». Негізінде алынған білімді қажет атауға ең үлкен және ең кішкентай жануар және өсімдік, ең ауқымды табиғи аймағына және т. б. (дұрыс жауап үшін оқушылар жетон алады. 3 жетон — бағалау 5, 2 жетон — 4). 4. Үй тапсырмасы. Параграф 38, мәтін, кестелер, контурлы карталар, белгілермен, атап жануарлар мен өсімдіктер тән, табиғи аймақтары Африка. Б. қорытындылау. Баға қойылады сабақ: оқушылардың өнер хабарламалармен, іріктеліп үшін кестелер жетонам үшін ойын; келесі сабақта оқушылар тапсырылады контурлы карталар — алады бағалау үшін практикалық жұмысты. Қорытынды мұғалім география және биология пәндері бойынша өткізілген сабаққа қатысты.

Добавить комментарий

Your email address will not be published.